maj 25

Metoda włosowa jest jedną z popularniejszych metod łowienia karpi. Metoda ta polega na przywiązaniu do haczyka plecionki, na którą zakładamy przynętę. Przeważnie jest to kulka proteinowa lub pelet, ale możemy założyć również sztuczną kukurydzę lub inną przynętę.

Na włos łowimy zarówno metodą gruntową jak i spławikową, a na naszym haczyku mogą zaczepić się nie tylko karpie, ale również duże leszcze i inne ryby. Dzisiaj chciałbym zaprezentować Wam jak zrobić zestaw z włosem.

Potrzebne nam będą:

-haczyk

- plecionka

- silikonowa rurka lub stoper

- kulka proteinowa

- wiertło do kulek

- igła do kulek

- nożyczki

1. Odcinamy kawałek plecionki. Jego długość zależy od długości przyponu jaki chcemy zastosować. Ja łowiąc na fedder stosuję przypony o długości około 15-20 cm. Na końcu plecionki zawiązujemy pętlę.

2. Teraz bierzemy kulkę proteinową i przy użyciu wiertła nawiercamy w kulce dziurkę, przez którą przeciągniemy nasz włos.

 

3. Teraz bierzemy do ręki igłę do kulek i przebijamy naszą nawierconą proteinkę. Natępnie zahaczamy wcześniej zrobioną pętelkę i przeciągamy przez kulkę. 

 

4. Kiedy mamy już przeciągnięty włos przez kulkę przekładamy stoper przez pętlę i zaciągamy. Ja użyłem silikonowej rurki zamiast stopera. Najważniejsze jest, żeby dobrze sklinować włos w kulce. 

5. Kiedy kulka proteinowa jest dobrze przymocowana do włosa, możemy przejśc do przymocowania plecionki do haczyka. Przekładamy wolną końcówkę plecionki przez ucho haczyka. Teraz możemy odmierzyć długość włosa. Kulka nie powinna dotykać haczyka, ale nie może być zbytnio od niego oddalona.

6. Gdy już odmierzymy długość włosa oplatamy wolną część plecionki wokoło haczyka. Najlepiej jest obkręcać żyłkę do momentu kiedy nie zacznie haczyć o grot haczyka, a następnie przekładamy przez ucho haczyka. 

7. Gotowe. Węzeł warto jest zabezpieczyć silikonową rurką lub rurką termozgrzewalną w taki sposób by włos zawsze był po zenętrznej stronie haczyka, gdyż to z pewnością ułatwi samozacięcie się karpia. Ja tutaj nie założyłem rurki bo akurat nie miałem takiej grubości.

Dodaj Komentarz:


+ siedem = 15