paź 30

Jeżeli łapaliście kiedyś liny to doskonale wiecie ile przyjemności sprawić może linowa zasiadka. Ryba ta nie rośnie olbrzymia bo w Polsce dorasta do 30-40 centymetrów. Nie zmienia to jednak faktu, że same linowe brania powodują nie lada frajdę. Lin jest rybą bardzo ostrożną i delikatną, a jego brania wymagają nie lada spostrzegawczości i cierpliwości, gdyż potrafią być one ledwie zauważalne i trwać bardzo długo. Kiedy uda nam się zaciąć lina, dopiero wówczas zrozumiemy dlaczego wędkarze tak chętnie łowią te ryby. Wyczekany hol, może okazać się niezwykle ekscytujący, gdyż lin jest rybą bardzo waleczną.

Ostatnimi czasy populacja lina w naszych wodach wyraźnie się zmniejszyła. Z relacji i opowiadań doświadczonych wędkarzy wiem, że dawniej ryba ta była dużo bardziej powszechna niż obecnie. Lina spotkać możemy właściwie w większości polskich zbiorników, lecz największą szansę na złapanie tej ryby mamy na płytkich, spokojnych wodach pośród zarośli i trzcin. Nasze szanse na złapanie lina zwiększymy stosując skuteczną zanętę wędkarską. Dla tego dzisiaj przygotowałem kilka przepisów na zanętę linową.

 

Łatwa w przygotowaniu zanęta na lina na gotowej bazie zanętowej

Najłatwiej i najszybciej przygotujemy zanętę linową, jeżeli do jej przygotowania wykorzystamy gotową bazę zanętową. Dobrze by było w takim wypadku zakupić:

Składniki
- tania zanęta bazowa (najlepiej linowo- karasiową, lub linową),
- dwie puszki kukurydzy spożywczej,
- 0,5 kg płatków owsianych.

Przepis na zanętę:
Kiedy wszystkie składniki zanęty mamy zgromadzone w jednym miejscu wystarczy przesypać zanętę bazową przesypać do wiadra. Następnie odsączamy wodę z puszek kukurydzy i wsypujemy je do wiadra. Teraz drobno kruszymy płatki a następnie wrzucamy je do reszty. Całość mieszamy, jednocześnie dolewając wody. Na koniec wszystko musimy przetrzeć przez sito wędkarskie i uformować kule.

.
Skuteczna zanęta linowa

- bułka tarta 0,2 kg
- kasza kukurydziana 0,2k g
- płatki owsiane górskie 0,2 kg (zmielone)
- wiórki kokosowe 0,2 kg
- kolendra 10 g
- zapach waniliowy 1 łyżeczka
- kasza manna 0,2 kg
- 1/2 puszki przetartej przez sito kukurydzy
- opcjonalnie atraktor na lina lub płoć

W wiadrze lub w pojemniku o szerokim dnie należy połączyć wszystkie składniki. Mieszamy je ze sobą dolewając stopniowo wody. Teraz całość przecieramy przez sito wędkarskie i możemy przystąpić do formowania kul. Im lepszej jakości wykorzystamy składniki tym lepiej.
Bułkę tartą najlepiej przyrządzić samemu. Suchą bułkę wsadzamy na kilka minut do piekarnika i kiedy lekko się przyrumieni mielimy.

4 Komentarze to “Zanęty na lina”

 1. Zawoja
  16:24 on Luty 6th, 2012

  Znalazłem na Twoim blogu kupę przydatnych informacji, ale nie znalazłem najważniejszej – informacji o łowieniu Pstrąga. W Zawoi ponoć jest ich pełno latem, a ja nie wiem jak mam się za to zabrać :D Poratujesz w wolnej chwili?

  Pozdrawiam :)

 2. wędzony
  21:17 on Luty 14th, 2012

  Bierz muchówkę w łapę i do wody, ewentualnie spining.

 3. Tomek
  10:09 on Luty 25th, 2012

  Bardzo fajnie opisane pozdrawiam zapraszam do mnie

 4. Bunio
  12:33 on Marzec 1st, 2012

  Lin, piękna ryba. Wg mnie jedna z najpiękniejszych, niestety do tej pory nie udało mi się uwiecznić z nią na zdjęciu. W tym roku spróbuje wg twoich rad, może będę miał szczęście.

Dodaj Komentarz:


× 6 = trzydzieści sześć