paź 29

Leszcz jest jedną z najczęściej łowionych ryb w naszych wodach. Przypuszczam, że większość z Was miała z nim do czynienia już podczas pierwszych wędkarskich prób. Nie jest on rybą, która potrzebuje jakichś szczególnych warunków do życia i żerowania. Spotkamy ją w większości polskich wód.

Leszcze będziemy łowić zarówno w rzekach i kanałach jak i jeziorach, zalewach czy stawach. Od zbiornika, w którym będziemy wędkować zależy przede wszystkim dobór odpowiedniej leszczowej zanęty. Zapytacie pewnie; skoro ryba ta jest taka popularna i łatwa do złowienia to po co nęcić? Otóż, zwabić na haczyk małego leszcza, można nie używając zanęty, ale złapanie większej sztuki zależy w dużej mierze od użytej zanęty. Dlatego w tym wpisie zgromadziłem kilka przepisów na skuteczne leszczowe zanęty, zarówno te „półgotowe” jak i robione samodzielnie.

Wczesną wiosną nie nęcimy!

Sposób zanęcania leszcza zależy w dużej mierze od pory roku. Wczesną wiosnom polecam zaniechać nęcenia, gdyż jest to okres, w którym ryby wędrują w poszukiwaniu pożywienia. Nie mają stałych żerowisk a zwabienie ich w jedno miejsce i utrzymanie jest bardzo mało realne. To czas, w którym powinniśmy szukać ryby a nie ją nęcić. Tym bardziej, że po zimie i w niskich temperaturach bardzo łatwo jest ryby przekarmić. Kiedy woda już trochę się nagrzeje i przyjdzie czas na pierwsze wiosenne zasiadki, wówczas możemy zacząć delikatnie nęcić.

 

Wiosenna zanęta na leszcza.

Ponieważ, wiosną woda nie zdążyła się jeszcze odpowiednio nagrzać u ryb występuje zwolniony metabolizm. Nie potrzebują one tyle pokarmu co latem i szybko się najadają. Pamiętajmy, więc by nie nęcić za dużo oraz by nasze zanęty były stonowane. Ostre zapachy mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc o tej porze roku. Postarajmy się również by kolor zanęty nie był zbytnio jaskrawy.

 

1. Zanęta leszczowa na wody bieżące z gotową bazą zanętową.

Kupujemy w sklepie wędkarskim ciemną zanętę na wody płynące np. zanętę Piotra Lorenca z serii Grand Prix River. Jest ona dosyć intensywna więc warto jest ją trochę „rozcieńczyć” drobno mieloną bułką tartą w proporcjach 50:50. Tym samym stosunkowo droga zanęta będzie dużo tańsza, gdyż podwoimy jej objętość.

 

Jeżeli jest to okres wielkiej nocy to doskonałe dodatki do zanęty znajdziemy na świątecznym stole. Piernik, babka piaskowa, czy biszkopt to ulubione dania „wielkanocnego leszcza”. Pamiętajmy jednak by uprzednio je wysuszyć i drobno skruszyć lub zmielić. Dodatek w tej postaci stosujmy w proporcji ok . 20-25% całej zanęty wędkarskiej.

Jeżeli nie mamy możliwości dodania wielkanocnych przysmaków zawsze możemy dodać paczkę zmielonych biszkoptów z supermarketu lub dodatek zanętowy biscuit miodowy (na dużego leszcza biscuit migdałowy).

Bazę zanętową z dodatkami dokładnie mieszamy a po dotarciu na łowisko rozrabiamy z wodą i przecieramy przez sito. Przetrzyjmy zanętę z podłożem by była cięższa i lepiej komponowała się z dnem. Wiosna to czas, kiedy leszcze szukają wysokobiałkowych posiłków, nie zapomnijmy więc dodać do niej trochę posiekanych gnojaczków lub białych robaków.

 

2. Jak samodzielnie zrobić prostą wiosenną zanętę leszczową na rzekę.

Potrzebne składniki:

-Suszony biszkopt 20:
-Grubo zmielony piernik 10%
-Babka piaskowa 20%
-Bułka tarta biała 40%
-Zapach Melasa Brasem 5%

-Białe robaki 5%

Wszystkie składniki łączymy dokładnie ze sobą równomiernie dolewając wody, aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Na łowisku dodajemy kilka garści podłoża i wszystko razem przecieramy przez sito. Teraz dodajemy niewielką ilość białych robaków i starannie mieszamy.

 

3. Wiosenna zanęta leszczowa na wody stojące (staw, jezioro, zalew).

Potrzebne składniki:

- 1 część (np. szklanka) kaszy kukurydzianej

- 1 część suchego zmielonego chleba

- 1 część bułki tartej

- 0,4 części maki kukurydzianej

- 0,2 części pokruszonych płatków owsianych

Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać na sucho. Następnie dodajemy kilka garści podłoża z łowiska, stopniowo dolewamy wodę w tym czasie mieszając i dokładnie przecieramy przez sito wędkarskie. Dodajemy trochę przynęt (siekane gnojaczki, białe robaki, kukurydza) mieszamy i formujemy kule zanętowe.

 

 

1. Zanęta na leszcza z gotową bazą zanętową skuteczna latem.

- Tania gotowa zanęta leszczowa np. seria Mega Mix Lorpio- Leszcz Sweet Almond 1kg.
- Pół kilograma dobrej leszczowej zanęty np. Lorpio Magnetic Bream.
- Zmielony i wysuszony biszkopt około 200 gram .
- Copra-melasse (około 25% opakowania)
- Pół opakowania wysuszonych i zmielonych słodkich sucharów.
- Dynia prażona zmielona- dwie garści.
- Atraktor.

Całość dokładnie wymieszaj i dobierz atraktor. Nie podam konkretnego atraktora, gdyż zawsze jest warto poeksperymentować z zapachami. Leszcz lubi takie zapachy jak: Wanilia, Czekolada, Migdał, Miód, Truskawka, Banan, Anyż, czy Tutti Frutti. Następnie dodajemy kilka garści podłoża z łowiska, stopniowo dolewamy wodę w tym czasie mieszając i dokładnie przecieramy przez sito wędkarskie. Dodajemy trochę przynęt (siekane gnojaczki, białe robaki, kukurydza) mieszamy i formujemy kule zanętowe.

 

2. Przepis do samodzielnego wykonania zanęty leszczowej.

Potrzebne składniki:

- 1 część (np. szklanka) bułki tartej

- 0,5 części herbatników mielonych

- 1 część mąki kukurydzianej

- 0,5 część kaszki kukurydzianej

- 0,5 część płatków owsianych (w całości)

- 0,5 części otrębów pszennych

- Płynna melasa

- 0,5 części białych i posiekanych czerwonych robaków

Wszystkie suche składniki należy dokładnie wymieszać ze sobą a następnie dodać płynnej melasy. Mieszamy całość stopniowo dolewając wody z łowiska. Teraz dodajmy kilka garści podłoża z dna i całość przecieramy przez sito. Formujemy kule zanętowe i możemy rozpocząć nęcenie.

Nęcenie późną jesienią

Jesienią woda w zbiornikach traci swoją temperaturę. Robi się coraz chłodniej a ryby przygotowują się do zimy. Co za tym idzie posiadają zwolniony metabolizm. Co za tym idzie żerują spokojniej niż latem. Ograniczmy więc nęcenie do minimum i starajmy się barwić zanęty na ciemny kolor.

 

 

1. Jesienna zanęta na leszcza do samodzielnego wykonania.

Potrzebne składniki:

- 5 dag mielonego orzecha włoskiego

- 10 dag mielonego biszkoptu

- 5 dag maki kukurydzianej

- 0,5 kg piasku

- cukier lub melasa

Składniki suche równomiernie mieszamy. Następnie dolewamy do zanęty wody w tym czasie energicznie mieszając Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji dodajemy jeszcze podłoża z łowiska i dokładnie przecieramy przez sito wędkarskie. Teraz do zanęty dodajmy niewielką ilość przynęt (białe robaki, siekane gnojaczki, kukurydza). Mieszamy wszystko ze sobą i formujemy kule zanętowe.

Jest to zaledwie kilka przepisów na leszczowe zanęty wędkarskie. Z pewnością wielu z Was posiada swoje ulubione przepisy. Zachęcam Was do przesyłania ich a z pewnością umieszczę je na blogu i wspólnie wybierzemy najlepsze. Jeżeli macie jakieś swoje uwagi i sugestie dotyczące zanęt wędkarskich to chętnie poczytamy o nich w komentarzach.

2 Komentarze to “Wiosenne, letnie i jesienne zanęty wędkarskie na leszcza.”

 1. Porady
  08:12 on Październik 30th, 2011

  W najprostszej wersji kupuję gotową zanętę i mieszam z mielonym chlebem, taką mieszankę zostawiam na kilka dni aby chleb przeszedł zapachem.

 2. as
  09:43 on Luty 5th, 2014

  „Wczesną wiosną nie nęcimy!” A później „Wiosenna zanęta na leszcza.”
  Co za debil !

Dodaj Komentarz:


− 1 = cztery