mar 4

Wydawałoby się, że nawijanie żyłki na kołowrotek to czynność, która nikomu nie powinna sprawiać kłopotu. Czy w istocie tak jest? Czy może ta tylko pozornie prosta czynność potrafi sprawiać kłopoty wielu wędkarzom? Tak czy inaczej nawijanie żyłki na kołowrotek to czynność, na której spoczywa spora odpowiedzialność.  Jeżeli żyłka zostanie nawinięta nie poprawnie w efekcie możemy spodziewać się częstych splątań podczas łowienia a co za tym idzie istnieje spore ryzyko, że będziemy mieli problem z wyciągnięciem ryby. Jak pewnie wiecie słabe przygotowanie sprzętu mści się właśnie wtedy, gdy nadarza się okazja by wyciągnąć spory okaz.

Wielu z Was pewnie korzysta ze swoich sprawdzonych sposobów. Chętnie się z nimi zapoznamy, więc zachęcam do umieszczania ich w komentarzach.

Jednym z nich jest przeciąganie żyłki przez książkę. Jest to technika pozwalające na dobre naciągnięcie żyłki na szpuli kołowrotka. By nawinąć w ten sposób żyłkę będziemy potrzebowali: wędzisko, kołowrotek, wiadro z wodą i książkę. Żyłkę należy przeciągnąć przez wszystkie przelotki a szpulę na której się znajduje włożyć do wiadra z wodą. Na podłodze kładziemy książkę a w jej środku umieszczamy fragment żyłki. Trzymając wędzisko w pozycji jak najbliższej pionu kręcimy korbką kołowrotka tym samym nawijając żyłkę na szpulę.

Kolejnym sposobem jest ten, którego używam ja. Potrzebuję co prawda pomocnika, nie mniej jednak wydaje mi się on najwygodniejszym ze sposobów. Podobnie jak w poprzedniej technice należy przeciągnąć żyłkę przez przelotki i umieścić w wiaderku z wodą. Możemy także umieścić żyłkę w wodzie godzinę przed rozpoczęciem nawijania. Jest to o tyle istotne, gdyż żyłka robi się bardziej elastyczna a co za tym idzie jest mniej podatna na skręcanie. Role książki w tej technice zastępuje mi pomocnik wyposażony w czystą szmatkę. Ściska on żyłkę palcami przez szmatkę dzięki czemu jestem w stanie osiągnąć odpowiedni naciąg.

Jeżeli znacie inne techniki nawijania żyłki na kołowrotek to jeszcze raz zachęcam Was do podzielenia się nimi z nami w komentarzach pod tekstem.

Jeden Komentarz to “Jak nawinąć żyłkę na kołowrotek?”

  1. PIIAR
    12:24 on Maj 23rd, 2011

    Witam,

    Dla mnie od dawna dobrym sposobrem jest wrzucenie szpuli do wiaderka z woda ( wczesniej woda zamknieta w butelce 2-3 dni aby wywalic chemie MPWiK. Potem montuje kolowrotek na wedce przekladam pierwsza przelotke i nawijam, bo żyłka cięższa i równo sie układa. Potem suszenie i gotowe.

Dodaj Komentarz:


9 − = cztery